Crunch Kullanımı (Kali Linux Şifre Kırma)

Crunch komutu kullanımı: Kali linux ile Wifi, Ftp, Web Admin, Ssh şifrelerini kırma işlemine başlamadan önce ilk önce şifre veri tabanınızı oluşturmalısınız. Yani içerisinde şifre ihtimallerinin olduğu .txt dosyamızı oluşturacağız.

Crunch komutu bize kali linux üzerinde şifre ihtimallerini oluşturma işlemini yapmaktadır. Kendi şifre oluşturucumuzuda yazabiliriz. Python programlama dili kullanarak.

Terminal ekranını açın:

crunch 6 8 aeiou123 -o sifre.txt

bu komut bize 6 ile 8 karakter arasında içinde a, e, i, o, u, 1, 2, 3 karakterleri olan tüm şifreleri üretecektir ve sifre.txt dosyasını oluşturup içine yazıcak. Kayıt etme ve oluşturma işini yapanda -o komutudur. Linux'ta Open işlevi görür.

 Yada şifre saldırısı yapacağınız sistem hakkında bilginiz var varsayalım. Şifresi 7 haneden oluşuyor ve içerisinde harf ve sayıdan başka bişe yok.

crunch 7 7 abcdefghijklmnoprstuvyzwx0123456789 -o sifre.txt

bize çok yüksek GB boyutunda dosya çıkaracaktır. Ama şifre içerisinde biyerde. Atak programları kullanarak yada kendi programımızı yazarak saldırabiliriz.

Bi başka açıdan bakalım. Saldıracağımız bir wifi olsun. ve Eski tip wpa şifresi kullanıyor. yani 8 haneli sayı. bunu kırmak için;

crunch 8 8 0123456789 -o sifre.txt

çok küçük bir dosya çıkıcak içerisindeki tüm ihtimalleri deneterek 15, 16 dakikada kırabilirsiniz.

Farklı bir linux dağıtımı kullanıyorsanız.

Yöntem 1:
apt-get update
apt-get install crunch

komutlarını kullanarak crunch programını kurun.Sonra yukarıdaki komutları uygulayın.

Yöntem 2:
sudo apt-get update
sudo apt-get install crunchYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Wifi Hack (Wpa/Wpa2) Şifre Kırmak

Python ile Hack (Mechanize)