Joss Programlama Dili

JOSS (JOHNNIAC Open Shop System'in kısaltması), ilk interaktif, zaman paylaşımlı programlama dillerinden biridir. J. Clifford Shaw tarafından RAND tarafından geliştirilen JOSS I, ilk olarak Mayıs 1963'te JOHNNIAC bilgisayarında beta formda uygulanmıştır. Tam uygulama Ocak 1964'te beş terminali desteklemekte ve on terminali destekleyen son versiyonu konuşlandırıldı. Ocak 1965'te.

JOSS, EasyFox (ABD ordusunun o zamanki fonetik alfabesinde E ve F) adlı sembolik bir dernek dilinde yazılmıştır. EasyFox Cliff Shaw tarafından da geliştirildi.

JOSS, konuşma kullanıcı arayüzü için "Yardımcı Asistan" olarak adlandırıldı. Başlangıçta yeşil / siyah daktilo şeritleri terminallerinde kullanıldı; yeşil, kullanıcı girişi için, siyah ise bilgisayarın tepkisi için kullanıldı. Anlaşılamayan herhangi bir emir "Eh?" Cevabını ortaya çıkardı.

JOSS II, Charles L. Baker, Joseph W. Smith, Irwin D. Greenwald ve G. Edward Bryan tarafından PDP-6 bilgisayarı için 1964 ile Şubat 1966 arasında geliştirildi.

JOSS'nin birçok varyantı geliştirildi ve çeşitli platformlarda uygulandı. TELCOMP, FOCAL, CAL, CITRAN, ISIS, PIL / I, JEAN (ICT 1900 serisi), AID (PDP-10); MUMPS gibi diğerleri de farklı yönlerde gelişti.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Wifi Hack (Wpa/Wpa2) Şifre Kırmak

Crunch Kullanımı (Kali Linux Şifre Kırma)

Python ile Hack (Mechanize)