Inferno İşletim Sistemi (Inferno Os)

inferno kullanan bilgisayarlar sistem kaynaklarını birbiri arasında paylaşabiliyor.

Styx adı verilen bir protokol kullanan Inferno, donanımları ve ağ kaynaklarını kusursuz bir şekilde paylaşabiliyor. Örneğin A bilgisayarı, B bilgisayarının diskinde depolanan dosyalara, yerel diskteymiş gibi erişebiliyor.

Inferno, Bell Laboratuarları'nda başlatılan ancak Vita Nuova Holdings tarafından özgür yazılım olarak geliştirilen ve işletilen dağıtılmış bir işletim sistemidir. [2] Inferno, Bell Laboratuarlarının işletim sistemleri, dilleri, on-the-fly derleyiciler, grafikler, güvenlik, ağ ve taşınabilirlik yeni nesil Bell Labs, Plan 9 ile kazanılan deneyime dayanıyordu. Dante Alighieri'nin İlahi Komedisi, Amerika'da türünün ilk örneğidir.

Inferno programları geniş bir donanım, ağ ve ortam karışımıyla taşınabilir. Herhangi bir gerçek makineye uygulanabilen Dis olarak bilinen, taşınabilir bir bayt koduna derlenmiş türden güvenli bir dil olan Limbo'yu, inferno'nun doğal olarak donanım üzerinde çalışıp çalışmadığını ya da üzerinde bir kullanıcı programı olarak çalışıp çalışmadığını belirleyen bir sanal makine tanımlar. Başka bir işletim sisteminin üstü.


Styx olarak adlandırılan bir iletişim protokolü, standart dosya işlemleri çağırarak, açık, okuma, yazma ve kapatma yöntemlerini kullanarak yerel ve uzak kaynaklara erişmek için tekdüze olarak uygulanır. Inferno'nun dördüncü baskısından itibaren, Styx Plan 9'un 9P2000 protokolünün yeni versiyonuyla aynı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Wifi Hack (Wpa/Wpa2) Şifre Kırmak

Crunch Kullanımı (Kali Linux Şifre Kırma)

Python ile Hack (Mechanize)