Swift Programlama Dili

Swift, Apple tarafından iOS ve OS X platformlarına yazılım geliştirmek için yazılan çok paradigmalı, derlenerek çalışan bir dildir. İlk olarak WWDC 2014 konferansında duyrulmuştur. Swift Apple'ın Cocoa ve Cocoa Touch geliştirme çatıları ve Objective C ile yazılmış çoğu Apple ürünüyle beraber çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır.
Swift, iOS ve Mac uygulamaları geliştirmek için Apple tarafından oluşturulan yeni, güçlü ve kullanımı kolay bir programlama dili. İleri düzey geliştiricilere, son teknolojilerden yararlanan yeni nesil uygulamalar yaratmaları için ihtiyaç duydukları özgürlüğü ve yetenekleri kazandırmak için tasarlandı. Ama Swift sadece bunu yapmakla kalmıyor; diğer herkes için de yepyeni olanaklarla dolu bir dünyanın kapılarını açıyor. Daha önce hiç kod yazmamış olsanız bile, Swift’i kolayca öğrenebilir ve kullanabilirsiniz. Böylece şimdi iyi bir fikri olan herkes inanılmaz bir şeyler yaratabilir.
Geliştiriciler, Swift’i ilk kullanıma sunulduğu andan itibaren benimsediler. Pek çok şirket Swift’i kendi uygulamalarını geliştirmek için kullandı, bazıları ise Swift ile tamamen yeni uygulamalar geliştirdiler. Bu hızlı ve verimli dil, gerçek zamanlı geri bildirim sağlıyor ve mevcut Objective-C koduna sorunsuz bir şekilde entegre edilebiliyor. Böylece geliştiriciler sadece daha güvenli ve güvenilir kodlar yazmakla kalmıyor, zamandan tasarruf edebiliyor ve dolayısıyla daha zengin uygulama deneyimleri yaratabiliyorlar. Bu programlama dili Xcode programı kullanılarak yazılabilir.

Swift dilinin geliştirilmesi, Chriss Lattner ve birçok Apple yazılımcısının işbirliği ile 2010 yılında başlamıştır. Swift Objective-C, Rust, Haskell, Ruby,Python, C#, CLU ve daha bir sürü programlama dilinden esinlenilerek yazılmıştır.
2 Haziran 2014'te Swift ile yazılmış ilk WWDC uygulaması tanıtıldı. Dilin beta sürümü konferansa katılan kayıtlı Apple geliştiricilerine tanıtıldı fakat şirket Swift'in test sürümüyle son sürümünün kaynak uyumluluğunun sözünü vermedi. Apple gerektiği durumda nihai sürüm için bir kaynak kod dönüştürücü yapmayı planlamaktadır.

Yorumlar

 1. Apple'ın her yıl düzenlenen World Wide Developer Conference (WWDF)
  ekinliğinin bu seneki ayağı hem geliştiriciler hem de son kullanıcılar
  için bol sürprizli geçti. Uygulama geliştirmede kullandığı dili yeni
  geliştirdiği Swift'e geçiren Apple, Objective-C'den henüz tamamen vazgeçmiş değil.
  Tanıtımı gerçekleştiren Müdür Yardımcısı Craig Federighi,
  iki dilin aynı uygulamada kullanılabileceğini belirtti.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Wifi Hack (Wpa/Wpa2) Şifre Kırmak

Crunch Kullanımı (Kali Linux Şifre Kırma)

Python ile Hack (Mechanize)